C#

C# Access Modifiers – Erişim Belirleyiciler

Yazar - UĞUR

Erişim belirleyicileri (Access Modifiers) uygulamamızda kullandığımız varlıkların bulundukları kod bloğu dışından erişilip erişilemeyeceğini belirlemek için kullanırız. Erişim belirleyiciler C# projesinde tanımlanmış tüm varlıklara uygulanabilir.  Classfunctionmethodstruct, property ve class seviyesindeki tüm değişkenlere uygulana bilir.

C# dilinde tanımlanmış erişim belirleyiciler (access modifiers);

public : public öğelere, kod bloğunun içinden ve dışından erişilebilir. Kısaca, hiçbir kısıtlama yoktur.

protected : protected olarak tanımlanan öğelere, sadece tanımlandığı class’ın içinden ve o class’tan türetilmiş class’ların içinden erişilebilir.

internal : internal olarak tanımlanan öğelere, bulunduğu assembly’nin (Dll veya Exe dosyası) içinden erişilebilir. Dll veya Exe dosyasının içerisinde erişim için kısıtlama yoktur, ama dışarıdan erişilemez.

protected internal : protected internal erişim belirleyicisi, protected ve internal erişim belirleyicilerinin birleştirilmiş halidir (protected veya (or) internal diye düşünebiliriz). protected internal olarak tanımlanmış öğeye, tanımlandığı class’ın içinde ve o class’tan türetilmiş diğer class’ların içinde erişilebilir. Ayrıca, aynı assembly içinde olmasalar dahi, tanımlandığı class’tan türetilmiş diğer class’ların içinde de erişilebilir.

private : private olarak tanımlanan öğelere, sadece tanımlandığı class içerisinde erişilebilir. En kısıtlı erişim belirleyicidir.

class veya struct‘lar varsayılan olarak internal erişimine sahiptir.

Class içerisinde tanımlı öğeler varsayılan olarak private erişimine sahiptir.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.